סקפטיות – פחות בקצרה

על סקפטיות וחשיבה ביקורתית

סקפטיות (או בעברית – ספקנות) וחשיבה ביקורתית הינן שיטות לבחינת העולם שמסביבנו ובירור האמת. אדם סקפטי יהיה פתוח לכל רעיון ואמונה, במידה והם נסמכים על לוגיקה וראיות עובדתיות אמינות.

בדיוק כפי שמדען יזנח תיאוריה שלא עומדת במבחן המציאות והראיות, כך גם סקפטים בוחנים ללא הרף את אמונתיהם והידע שלהם לאור תצפיות ועובדות חדשות. משקל הראיות נקבע על פי הידע הקודם, איכות הראיות, והיכולת לבחון גם אותן באופן נפרד ועצמאי.

מחשבה ביקורתית וסקפטית אינה המצאה חדשה – היא קיימת כבר אלפי שנים ועומדת בבסיסה של השיטה המדעית. בכל ההיסטוריה האנושית, מעולם לא קם לה מתחרה ביעילות ובאמינות בכל הנוגע לצבירת ידע עובדתי על העולם האמיתי. ההתקדמות האדירה במאות השנים האחרונות בתחומים טכנולוגים, רפואיים ולוגיים נשענת במידה רבה על היכולת לבדוק תיאוריות והנחות באופן מדוייק כנגד העולם האמיתי – יכולת שחשיבה ביקורתית וסקפטית מצטיינת בה.

כלומר סקפטיות היא משהו שעושים במעבדה?

בדיוק ההיפך. כולנו משתמשים בסקפטיות וחשיבה ביקורתית באופן יומיומי (כן, גם אתם).

אנחנו משתמשים בכך בכל פעם שאנחנו מסתכלים לשמיים ע”מ לבדוק אם עומד לרדת גשם, מבקשים מחבר עוד פרטים ע”מ לוודא שהוא לא עובד עלינו עם סיפור מלהיב,מצליבים פרטים בין אתרי חדשות באינטרנט, או ממששים פירות למרות שהמוכר מבטיח לנו שהם טריים ישר מהשדה.

בכל אחד מהמקרים האלו, ובמאות מקרים יומיומיים אחרים, אנחנו בוחנים הנחות כנגד ראיות, מבצעים תצפיות בעולם האמיתי, ומגיעים למסקנות (יתכן ששונות מאלו שחשבנו שנגיע אליהן בתחילת התהליך). סקפטיות וחשיבה ביקורתית הן יישום שיטתי ומובנה של כל הדברים האלו.

זה אומר שסקפטים הם ציניים ליברלים חסרי מוסר ואמונה?

לא (או לפחות לאו דווקא). סקפטיות היא לא ראיית עולם צינית, חוסר מוסר (היא כלל לא נוגעת להחלטות מוסריות), התנגדות לדת, סגירות מחשבתית, ודחיה על הסף של רעיונות מרגשים ומרתקים.

היא פשוט דרך נהדרת ויעילה לגלות עובדות על העולם האמיתי. No more, and no less.

עוד באירופה הייתם סקפטיים?

לא, אבל עוד אז היינו חרא של בני אדם.

 • יואב
  #1 נכתב על ידי יואב לפני 14 שנים

  בעוני נורא..

 • סתם אחד
  #2 נכתב על ידי סתם אחד לפני 14 שנים

  לא ממש מדוייק…
  סקפטיות בהחלט מתנגדת לדת משום שאין שום ראיות הגיוניות לקיומם של ישות או ישויות עליונות…

 • ננסק
  #3 נכתב על ידי ננסק לפני 14 שנים

  חוסר ראיות אינו אותו דבר כמו התנגדות – אני לא מתנגד לדת או לאנשים דתיים, כל עוד הם אינם מתנגדים לי. אבל בוא נחכה עם הדיון הזה לפרק שבו נדבר על דת. יהיו הרבה כאלה!

 • סתם אחד
  #4 נכתב על ידי סתם אחד לפני 14 שנים

  לא ניסחתי את עצמי כמו שצריך:
  אדם סקפטי הוא אתיאסט או לפחות אגונסטיקן משום שבהיעדר ראיות ממשיות אין שום סיבה שבעולם להאמין ולקיים את כל המצוות אותם הדת דורשת….

  • ירון אסא
   #5 נכתב על ידי ירון אסא לפני 14 שנים

   אני לא מקבל את הקשר הזה.
   אף פעם אין סיבה "להאמין". אמונה היא מעצם ההגדרה שיקול דעת / שיקול ערכי / שיקול מוסרי שחורג מגבולות הראיות, ולכן גם מצוי מחוץ לגבולות הסקפטיות (המדעית לפחות).

   אני בהחלט מכיר אנשים ש/כשיקול ערכי/ בוחרים לשמור כשרות (לדוגמה) מתוך הגדרת הזהות שלהם, קשר למסורת בה הם חונכו וכו'.

   במקומות בהם הדת (ולרוב זאת לא הדת אלא הפרשנים בעלי האינטרסים שלה) חורגת ומדברת /על העולם הפיסי הנצפה/ אפשר לדבר על סתירה, הוכחה, הפרכה ודיני ראיות. כלומר, אם מישהו אומר שע"י הפרדה בין חלב לבשר אני אחיה יותר, אהיה ספקן ואבדוק את הנושא אמפירית. אם מישהו יגיד שע"י הפרדה בין בשר לחלב אלך לגן עדן, אגיד לו שאני לא /מאמין/ בזה, אבל לא ארגיש צורך (וגם לא יהיה לי איך) לסתור אותו.

 • עירא
  #6 נכתב על ידי עירא לפני 14 שנים

  יש קשר ואין קשר. כלומר יש קורלציה מסוימת, רוב מי שמגדיר את עצמו כ"ספקן מדעי" יגיע למסקנה שאין אלוהים (או שאלוהים הוא ישות מאוד מאוד לא סבירה מדעית, היסטורית ואחרת). אבל אני חושב שרובם של הלא-מאמינים אינם ספקנים, ויש בהם גם כאלו שמאמינים בהרבה שטויות אחרות (ראה ערך – ביל מאהר שמפיץ שטויות נגד חיסונים וכדומה).

  מהצד השני פגשתי גם מדענים דתיים (יהודיים, קתוליים ופרוטסטאנטיים) שחיים בסדר עם הסתירה ומוצאים לעצמם הסבר שלא פוגע באמונתם ולא מפריע להם להיות חוקרים מעולים.

  בארה"ב הרבה ספקנים מפרידים פעילות אנטי-דתית ופעילות פרו-ספקנית מסיבות פוליטיות או פשוט כדי להתמקד בחיוב ולא בשלילה (גם ככה אתה נלחם במוכרי כשפים ומדקרים, למה לערבב פנימה גם כנסיות וממסד דתי?). בארץ אנחנו עוד לא יודעים לאיפה תנשוב הרוח.

 • עירא
  #7 נכתב על ידי עירא לפני 14 שנים

  אני חוזר בי – נראה שהקהילה אכן נוקטת בעמדה ברורה – מפגש "ספקנים בפאב" הערב הוא במקום לא כשר בצורה מוצהרת… אני מקווה שזה לא ירחיק מהפעילויות אנשים שומרי מסורת והלאה.

  הערה למפעילים – מספרי התגובות משתנים כשנוספות תגובות, אז או שתכבו את הפיצ'ר (כי אין מה להתייחס "להוא מתשובה #29") או שתהפכו שתגובות חדשות נוספות למטה, כמו ברוב הבלוגים (זה מבלבל כשהתשובות נוספות הפוך).

  • ירון אסא
   #8 נכתב על ידי ירון אסא לפני 14 שנים

   נראה לי שאתה מייחס כוונה במקום שבו בכלל לא הושקעה מחשבה.

   הדרישה שלנו הייתה למקום בעלות סבירה ואיכותי שיסכים לקבל אותנו ללא השקעה של אלפי שקלים. לא חשבנו לשניה על שיקולי כשרות, ובטח שלא בחרנו בכוונה מקום לא כשר.
   אני מסכים שזה פידבק טוב לפעילויות הבאות ואכן בעתיד נחשוב ונתכנן גם ע"פ דרישה זו.

   בנוגע לתגובות קיבלנו בקשה נקודתית לסדר אותן בסדר הזה. אכן נושא המספור בעייתי, ואחפש לו פתרון.

   • עירא
    #9 נכתב על ידי עירא לפני 14 שנים

    בוא ואגיד לך מה – אני אנטי דתי (או יותר נכון אנטי-כפיה-דתית) בצורה די קיצונית, ועדיין אני מודע היטב לבעיה של קביעה של אירוע ליותר מ-20 איש במקום לא כשר. יכול להיות שבאמת זה קפץ לי בשל כך כפעולה מכוונת. אני מתנצל אם פירשתי לא נכון.

    מצד שני, אם לא היו תלונות מצד אף אחד שרצה להגיע עד עכשיו, אז זה כנראה לא אישיו, אז שיהיה לנו בהצלחה 🙂

 • bisenetum705
  #10 נכתב על ידי bisenetum705 לפני 9 שנים

  Awesome you should think of soehtming like that

  • Lakeisha
   #11 נכתב על ידי Lakeisha לפני 7 שנים

   I found this app today on the app store and its awesomely adticding! and its free. Its called Contain FREE Trap the balls. you should review it! and everyone should download it. Its really fun! It.s the app I always take out while waiting in line.

 • Please type the characters of this captcha image in the input box

  אנא הזינו את האותיות המוצגות

  ניתן להשתמש בתגיות HTML הבאות: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <s> <strike> <strong>

 • רישום לרסס תגובות
קפוץ למעלה